Vyhledat
  • Lucie a Jakub Zvelebilovi

Neefektivní recyklace

Aktualizováno: 28. 9. 2020

Věděli jste, že statisticky se recykluje pouze 30% objemu z tříděných kontejnerů a zbytek se spálí či odveze na skládku? Že recyklace je mnohdy ekonomicky ztrátová a z hlediska ekologie je podobná jako konvenční výroba? Je náročná na energii, vodu a produkuje další zbytkový odpad.

Uvažovat tedy o recyklaci, jako o spáse je v současném stavu krátkozraké.

Musíme ještě hodně změnit systém a objevit nové technologie, aby recyklace byla efektivní.

Každopádně je to způsob, jak o některé materiály nadobro nepřicházet a stále lze označit třídění za nezbytnou nutnost. Jak celému procesu můžeme pomoci my? Především efektivnějším tříděním. Nízká efektivita využití materiálů z barevných kontejnerů je často způsobená také tím, že lidé do kontejneru hází i to, co se recyklovat nedá nebo na to chybí dostatečně funkční systém. Proto upřednostněme kvalitu nad kvantitou, vzdělávejme se v této problematice a třeba snižme produkci těch materiálů, které se nerecyklují. Zajímavé video přímo z třídírny plastových odpadů z Benátek nad Jizerou nám ukáže pozadí celého jejich fungování a vysvětlují, že polovina objemu ve tříděných popelnicích nemá dostatečnou tržní hodnotu pro další zpracování a recyklaci. :-/

Je potřeba vnímat recyklaci jako součást celku.

Je potřeba změnit celoplošný systém nakládání s odpady ve společnosti a to nepůjde bez toho, abychom na odpad a jeho problematiku začali jinak nahlížet i my, spotřebitelé.


#muzemetozmenit #zerowaste #recyklace #precykluj35 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše