Vyhledat
  • Lucie a Jakub Zvelebilovi

Je Zero Waste módní trend nebo přirozený vývoj ve společnosti?

Aktualizováno: 19. 11. 2020

Je to již 12 let, kdy Bea Johnson začala psát první Zero Waste blog, a přesto teprve nyní začínáme mluvit o aktuální módním “eko” trendu.

O tom, že popularita nejen bezodpadového životního stylu, ale obecně uvědomělého života roste, není pochyb.


Po mnoho let jste v Praze mohli navštívit pouze 3 bezobalové prodejny, nyní je jich více než 10. Minulý rok vyšla první původní česká kniha o Zero Waste od Báry Tlusté, letos se na toto téma na trhu objevily dokonce 2 další knihy českých autorek. Uvědomění o potřebě přebrat odpovědnost za svůj život se šíří společností jako módní hit.

Minulý rok jsme dokonce mohli navštívit “nultý” zkušební ročník Zero Waste festivalu v Praze (Škoda, že se letos musel zrušit.)

Přednášky, youtubové rozhovory, podcasty, instagramoví influenceři. Kdo mluví o trendu Zero Waste, je v kurzu a přitahuje k sobě pozornost.


To vše jsou dobré zprávy, protože čím více o těchto tématech budeme mluvit, tím více lidí se o ně začne zajímat a tím více lidí bude mít zájem podílet se na zlepšení současného stavu. Pokud se pro společnost stanou tato témata důležitá, začnou je řešit i politici a velké firmy. Tito všichni jsou totiž závislí na popularitě ve společnosti a jsou nuceni na společenská témata reagovat.


Podle nás jsme nyní součástí naprosto přirozeného vývoje, který nemohl být jiný. Technologie jdou kupředu, pohodlnost lidí stoupá a produkce odpadů taktéž.

Když se podíváme na grafy níže, uvidíme, že neustále roste produkce komunálního odpadu v ČR.

Když to dáme do souvislosti s faktem, že současně roste i počet obyvatel, tak každý rok produkujeme stále více a více odpadu. A to i za zmíněné situace, kdy stále více lidí o tomto začíná přemýšlet a kdy se přístup společnosti ke tvorbě odpadů začíná pomalu, ale jistě měnit.


Nacházíme se ve zlomovém bodě, kdy situace s odpady je natolik kritická, že naše kroky rozhodnou o tom, jaký svět tu zanecháme dalším generacím. Proto osobně nepovažujeme Zero Waste za módní výstřelek, ale jako součást celkové společenské změny vnímání odpadového hospodářství, resp. zachování našeho životního prostředí a přírody tak, jak je známe dnes.

Situace se rozhodně vyvíjí tím správným směrem. Otázkou zůstává, zda dostačujícím tempem.

Ovšem začátky bývají vždycky nejhorší a my pevně věříme, že to nejtěžší máme již za sebou. A to právě proto, že v současnosti se myšlenky dostávají z pozice undergroundu do pozice společenského trendu, což by jejich efekt mohlo znásobit a urychlit.


Proto společně vytrvejme. Nakupujme v bezobalových obchodech, šiřme o nich informace mezi své známé, podporujme je na sociálních sítích, sdílejme zajímavé příspěvky a diskutujme o nich. Může se to zdát jako maličkosti, ale i založení Zero Waste blogu před 12ti lety byla maličkost, která stála na počátku změny. Tyto maličkosti jsou pro bezobalové obchody velice důležité, ukazujete tím svoji podporu, která je naprosto zásadní.

Každý krok se počítá a proto se na Vás těšíme v Zemidluhu. Přijďte si nakoupit a můžeme společně prodiskutovat toto téma a Vaše názory :)

Váš Zemidluh

Zdroj dat: Český statistický úřad


198 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše