Vyhledat
  • Lucie a Jakub Zvelebilovi

Je bezobalové nakupování vhodná varianta i pro Vás?

Aktualizováno: 19. 11. 2020

Pojďme si objektivně shrnout základní principy bezobalového (zero waste) nakupování, abychom mohli společně dojít k závěru, zda je takové nakupování vhodné i pro Vás a nebo byste se takovým obchodům měli obloukem vyhnout.

Jak je tedy sortiment bezobalového obchodu zabalen? Jak si to odnesu?

  • Většinu zboží si balíte přímo v obchodě do vlastních donesených nádob a sáčků

  • Část produktů je ve vratných sklenicích

  • Nevratné skleněné nádoby můžete znovu použít k nákupu nebo recyklovat


Proč je to tak divné a složité?


Složité to není, jen je to v moderním světě netradiční přístup k nakupovaní a proto se zdá podezřelý. Není to ovšem tak dávno, kdy byl tento styl nakupování naprosto běžný. Dlouhou dobu lidské historie se nakupovalo zboží na váhu, protože možnosti jednorázových obalů byly značně omezené.


Tedy se tento styl nakupování vrací ke starým tradicím, které mají mnohem hlubší kořeny než moderní plastové jednorázové obaly.Je to hygienické a bezpečné?


Provoz bezobalového obchodu podléhá stejně přísným hygienickým podmínkám jako kterýkoli jiný obchod s potravinami. Naopak z důvodu manipulace s nebaleným sortimentem jsou provozovatelé mnohem důslednější než běžné obchody, kde si díky balenému sortimentu nemusí s hygienou dělat takové starosti.


Veškeré nádoby a vybavení, které přichází do styku s potravinami je pravidelně omýváno a dezinfikováno ekologickými prostředky certifikovanými pro styk s potravinami.


I když se bezobalový provoz může zdát zvláštní a podezřelý, tak se jedná o naprosto pohodové, bezproblémové a bezpečné nakupování.


A co cena, tohle bude určitě předražené!


Podpora lokálních produktů a menších rodinných dodavatelů, fair trade (férová cena za práci), produkty bez chemie, to vše má svoji cenu. Předražené? To určitě ne! Pokud porovnáte například marži našeho obchůdku s marží velkých řetězců, tak je značně nižší.


Ten dobrý pocit z nákupu a chuť kvalitního jídla nic nenahradí...

Co ovšem náš obchod nedokáže či nechce?

  • Tlačit naše dodavatelé na existenční ceny při odběru jejich produktů

  • Získat velkoobchodní slevy jako řetězce odebírající 100x-1000x větší množství

  • Prodávat nekvalitní produkty plné chemie zpracované lidmi v rozvojových zemích


Ekologie mě nezajímá, proč bych se teď měl starat?


Protože máte děti... A protože ne všechny problémy dokáže vyřešit jedna generace lidí. Je to stejné, jako starat se o les. Protože lesy rostou desítky až stovky let, musí se o něj pečovat po několik generací. Začněme se tedy starat již teď, aby naše děti měly šanci na naši práci navázat a nepředali jsme jim zničený svět, který již zachránit nedokáží...


O problémech s životním prostředím ví dnes skoro každý, ale málokdo si uvědomuje, že naše děti už tento problém vyřešit nestihnou...


Přesvědčte se sami


Přijďte za námi do Zemidluhu na Vysočanském náměstí 214/1 a rádi Vám ukážeme, že bezobalové nakupování je něco naprosto pohodového a dokáže Vám nabídnout kvalitní a uvědomělé produkty za smysluplnou cenu. :)


Rádi Vám povyprávíme o našem provozu, o tom, proč jsme obchod otevřeli a proč v něm pracujeme. Nabídneme Vám nové možnosti, jak můžete začít uvažovat o svých pravidelných nákupech.


Nebo mrkněte na Bezodpadovou mapu ZDE, a najděte si svůj nejbližší bezobalový obchod.
223 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše