Vyhledat
  • Lucie a Jakub Zvelebilovi

"Bio-plast" :-/

Aktualizováno: 28. 9. 2020

Věděli jste, že bioplast neznamená automaticky to, že se jedná o ekologický materiál? Pod tímto označením chápete to, že při jeho výrobě byla více či MÉNĚ použita biochemicky zpracovaná přírodní složka.

I pokud budeme hovořit o plně kompostovatelných bioplastech, tak vstupní suroviny pro jejich výrobu je nutné vypěstovat, a to spotřebovává vodu, energii a může být příčinou odlesňování půdy a následné degradace. Tyto plodiny jsou vydatně hnojeny chemicky a ošetřovány pesticidy. Pokud získají bioplasty neřízenou podporu, začnou plodiny používané k jejich výrobě, podobně jako v případě biopaliv, nahrazovat potravinářskou produkci. A proto by bioplasty měly nahradit pouze ty nejnutnější plasty.

Jako vždy je tedy řešením redukce používání plastu obecně.

V současné době nejsou bioplasty plošně označovány, a je téměř nemožné je odseparovat během protřiďovacího procesu, proto prosím neházejte bioplasty do žlutých kontejnerů, komplikujete a ekonomicky znehodnocujete recyklaci. Je důležité šířit podobné informace a nepodléhat zavádějícím marketingovým bludům jejich výrobců. Používání bioplastů samo o sobě nic nevyřeší. Opět je potřeba vnímat odpadovou problematiku komplexně a v souvislostech.


#greenwashing #muzemetozmenit #bioplast28 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše